Naše příběhy

Králem učitelů se stal oblíbený matematik Marek Valášek, který učí v Praze 1

Učitel matematiky Marek Valášek z anglicko-českého gymnázia Amazon získal cenu Zlatý Ámos a stal se nejoblíbenějším kantorem roku. Kromě hlavní ceny obdržel ještě další dvě vedlejší. Žáci jej znají především díky jeho kanálu na YouTube, kde se jim prostřednictvím svých videí snaží pomoci s přípravou na maturitu a s přijímacími zkouškami na střední a vysoké školy. Může být podle Valáška matematika zábavným předmětem? A čím to je, že bývá často tak neoblíbená?

Letošnímu 29. ročníku ankety o nejoblíbenějšího pedagoga Zlatý Ámos zcela dominovali učitelé matematiky. Nejvíce se dařilo zakladateli výukového portálu Mathematicator Marku Valáškovi, kterého veřejnost zná především díky výukovým videím na portálu YouTube. Tomu se podařilo vyhrát jak hlavní cenu ankety, díky které byl symbolicky korunován „králem učitelů“, tak i vedlejší cenu Ámos sympaťák a cenu ČT Edu.

Za svou nominaci vděčí především svým studentům, kterým právě během pandemie pomáhal lépe pochopit matematiku prostřednictvím online videí. „Myslím, že během covidu měli studenti radost, že se jim někdo věnoval, a ocenili, že jim tu matiku někdo dokázal vysvětlit,“ řekl ke své nominaci skromně Valášek. „Vděčím však dětem ze své školy, které se také přidaly. S těmi mám opravdu skvělý vztah,“ dodal. „Pokrok ve výukových metodách směrem do online prostředí i díky covidu výrazně poskočil. Kéž bychom to nezapomněli a dokázali tento pokrok dál rozvíjet,“ podotkl k online výuce Ladislav Hrzal, ředitel Zlatého Ámose.

V kontextu devětadvacetileté historie ankety však druhým dechem dodal, že právě tento posun do online světa je vidět ve všech součástech ankety. „Třeba kolem roku 1992, kdy anketa začínala, nám chodila spousta krásně výtvarně zpracovaných přihlášek plných obrázků, fotek atd. To už se dneska nevidí. Dnes už je to jen pár řádků textu,“ dodal Hrzal, občanským povoláním školský ombudsman. Ten u letošního vítěze oceňuje především smysl pro humor a způsob, jakým umí vysvětlit látku. „Mám osobní zkušenost: ve škole mi nikdy nešla procenta a pořádně jsem se je od té doby nikdy nenaučil. Až jsem nedávno narazil na videa pana Valáška, kde jsem si všiml kurzu na procenta a po zhlédnutí několika videí je už po takových letech konečně umím,“ vyzdvihl s úsměvem ředitel Zlatého Ámose schopnost Králem učitelů se stal oblíbený matematik Marek Valášek, který učí v Praze 1 Marka Valáška látku vysvětlit.

Dodal také, že asi nejdůležitější vlastností, která všechny Zlaté Ámosy spojuje, je spravedlivost. Je důležité, aby měly všechny děti stejné podmínky i stejné tresty a aby se nikomu nenadržovalo. Upozornil však také na důležitost toho, aby děti měly ke svému učiteli důvěru a mohly se na něj obrátit i se svými osobními problémy. „Když se řekne: Kdo je tvůj nejoblíbenější učitel nebo učitelka?, tak se očekává, že děti vyberou učitele, který nedává pětky a není moc náročný. To ale není vůbec pravda. Takové učitele děti nechtějí. Pro ně je zásadní, aby byl učitel spravedlivý, náročný a uměl svoji profesi,“ pokusil se vyzdvihnout přednosti Zlatých Ámosů Hrzal.

Podle Marka Valáška pravděpodobně neexistuje někdo, kdo by byl vysloveně „úplně blbej na matiku“. Podle jeho názoru existují děti, kterým to jde lépe a jiným zase hůře. Za svou více než dvacetiletou zkušenost s učením a především doučováním matematiky Valášek ví, že když někomu něco nejde, tak je to proto, že má někde nějakou mezeru. Proto je důležité se umět vrátit zpátky a tyhle mezery zacelit. Matematika je podle něj jako obrácená pyramida postavená na špičku a nejdůležitější je vždy odhalit, kde v těch základech vznikla mezera. Ta když se zacelí, začnou pak studentům dávat smysl i další věci, které s tím souvisí a na těchto znalostech stojí. Právě tato komplexnost matematiky je podle Valáška tím, proč je pro některé velkým strašákem. Neplatí zde to, co u mnoha jiných předmětů, tedy že by bylo možné se látku jeden den naučit a za nějaký čas ji zapomenout. Kdykoli se pak v učebním procesu něco pokazí nebo nepovede, projeví se to tím, že student začne mít dříve nebo později potíže. „V matematice je totiž vše propojené a vše souvisí se vším. Takže takhle já to dělám, když doučuji někoho, kdo má s matematikou problém. Nejčastěji zjistím, že jde o problém, který začal už třeba o pět let dříve,“ vysvětlil pan učitel Valášek, na co se zaměřuje ve svém doučování.  

V anketě Zlatý Ámos uspěli i další učitelé matematiky. Cenu dětské poroty Dětský Ámos si odnesl učitel matematiky Josef Mach z Gymnázia Tachov. Další kategorií byl nejoblíbenější vyučující při online výuce. Takzvaným Dálkovým Ámosem se stal rovněž učitel matematiky Tomáš Sajdl ze Základní školy a mateřské školy Josefa Gočára v Hradci Králové.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Králem učitelů se stal oblíbený matematik Marek Valášek, který učí v Praze 1