Aktuality

Gymnázium Paměti národa otevírá. Zaměří se na dějepis, výchovu k demokracii, mediální výchovu a jazyky

Praha, 8.února 2021 – Čtyřleté všeobecné Gymnázium Paměti národa právě přijímá přihlášky do prvního ročníku, který zahájí v září 2021. Školu zaměřenou zejména na moderní dějiny, občanskou a mediální výchovu, praktickou novinařinu, cizí jazyky a další humanitní předměty podporuje více než dvacítka osobností veřejného života a odborníci z oblasti pedagogiky. 

V expertní radě školy zasednou například filozofové Jan Sokol a Daniel Kroupa, předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová, matematička a vysokoškolská pedagožka Kateřina Trlifajová, katoličtí kněží a pedagogové Tomáš Halík a Jan Orko Vácha, historici Oldřich Tůma, Jan Stříbrný a Jiří Kocián, senátor a bývalý ředitel gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička, psychoterapeutka a bývalá disidentka Věra Roubalová Kostlánová, pedagog a skaut Jiří Zajíc, novinář Jindřich Šídlo a další.  

“Gymnázium Paměti národa vybaví své studenty nejen vědomostmi, ale také dovednosti a sebevědomými občanskými postoji. Nabídneme špičkové všeobecné vzdělání i z přírodních, matematických oborů, a cizích jazyků, ale přece jen důraz položíme na humanitní předměty. Zaměříme se na studium historie 20. století, ke kterému přistoupíme více badatelsky, projektově. Propojíme historii, občanské vzdělávání a novinářské obory, a to nejen teoreticky. Je samozřejmé, že využijeme jedinečné skoro desetileté zkušenosti ze vzdělávacího programu Příběhy našich sousedů, projektu Paměť národa a Příběhů 20. století,” vysvětluje Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum.

„Navzdory řadě kvalitních gymnázií u nás, je velmi vzácné, že by se studenti v nich rozvíjeli skutečně podle Komenského přání: „Kterak učinit, aby člověk znal dobré, chtěl dobré a činil dobré, a to, i když se nikdo nedívá?“ A jsem přesvědčen na základě zkušeností s Post Bellum, že Gymnázium Paměti národa to dokáže, “ říká skaut a vynikající pedagog Jiří Zajíc, člen expertní rady nově vznikající školy.

Škola bude sídlit v Praze, kapacita prvního ročníku je 30 studentů a školné pro školní rok 2021/2022 činí 7000,- korun měsíčně. Současně vzniká nadační fond, který by v budoucnu umožnil hradit školné či jeho část nadaným studentům, kteří by na Gymnáziu Paměti národa nemohli studovat z finančních důvodů. 

Uchazečům o studium představí školu její vedení na on-line dni otevřených dveří, který se uskuteční v pátek 16. února od 17:30. Zájemci o účast mohou vyplnit kontaktní formulář na webových stránkách gymnazium.pametnaroda.cz a návod, jak se ke dni otevřených dveří připojit, dostanou e-mailem. 

Zřizovatel školy, Gymnázium Paměti národa, s.r.o., je dceřinou společností neziskové organizace Post Bellum s dvacetiletou tradicí. Gymnázium zúročí skoro deset let intenzivní praxe a zkušeností Post Bellum ve vzdělávacích projektech a programech.  Ty se soustředí zejména na podporu nových přístupů, projektové výuky a zážitkové pedagogiky v oblasti moderních dějin a společenských věd. Největším vzdělávacím projektem jsou Příběhy našich sousedů, do kterých se od roku 2012 po celé České republice zapojila tisícovka škol se 7500 žáky a studenty, kteří pod vedením 1409 učitelů zdokumentovali téměř osmnáct set pamětnických příběhů. Od roku 2016 prošlo zážitkovými workshopy a kinopříběhy přes 22 000 žáků z celé České republiky. V Síti škol Paměti národa, která propojuje učitele dějepisu a společenských věd napříč školami, je již zapojeno přes 200 pedagogů.

Tisková zpráva ke stažení ZDE – DOC

gymnazium.pametnaroda.cz

skoly.pametnaroda.cz

www.pametnaroda.cz

www.postbellum.cz

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Gymnázium Paměti národa otevírá. Zaměří se na dějepis, výchovu k demokracii, mediální výchovu a jazyky