Aktuality

Děti ze škol a školek Prahy 1 mohou konečně opět sportovat naplno

Protože je snad konečně pandemie na ústupu a postupně dochází k rozvolnění protiepidemických opatření, mohl se opět rozjet projekt „V Praze naučíme děti sportovat”. Ten pro děti ze škol a školek zřízených MČ Praha 1 od roku 2013 pořádá Nadace Pražské děti. Díky němu mohou naši školáci a předškoláci sportovat zcela zdarma na prvotřídních sportovištích a pod vedením profesionálních trenérů.

Hlavním smyslem projektu je poskytnout dětem z centra města možnost sportovat v odpovídajícím prostředí. „Školy a školky zde nemají adekvátní sportovní prostory a my tak umožňujeme dětem osvojit si základy řady sportů na kvalitních sportovištích co možná nejblíže,“ popsala sportovní projekt ředitelka Nadace Pražské děti Dana Maršálková. Jeho prostřednictvím si děti mohou pravidelně užít sportovní aktivity jako tenis, squash, plavání, bruslení a také pískování, což je vlastně taková dětská verze plážového volejbalu. „Prozatím jsme spustili sporty pod širým nebem, tedy tenis a pískování. Doufáme, že od září budeme také moci začít s indoorovým squashem a plaváním,“ dodala Maršálková. Všechny aktivity včetně sportovních pomůcek, dopravy na sportoviště a profesionálních trenérů, hradí dětem právě Nadace Pražské děti.

Lekce tenisu a pískování probíhají v červnu každý všední den a na hřišti v Masné a v areálu Beachclubu Strahov. Na jedné z prvních pocovidových lekcích se byla za dětmi podívat také Eva Špačková, místostarostka MČ Praha 1. „Je krásné vidět takové nadšení dětí a radost, kterou jim sportování konečně opět přináší. Neumím si pro ně představit lépe strávený čas než zde na prosluněném plážovém písku,“ ocenila sportování Eva Špačková. Lekce se účastnilo téměř 50 dětí ve věku od 4 let z MŠ Pštrossova. „Naše děti vnímají projekt nesmírně dobře již celé roky, ale teď je na nich vidět opravdové nadšení z pohybu. Byla jsem až překvapená, že se na lekce tolik těší i méně sportovně založené děti,“ popsala dojmy z projektu Jarmila Zavadilová, ředitelka MŠ Pštrossova.

Projekt je určen dětem z mateřských a základních škol. Obvykle jde o 2x 45 minut, tedy dvě vyučovací hodiny s přestávkou, které děti sportováním stráví. „My máme takové pravidlo, že čím menší děti, tím víc hrajeme hry, které rozvíjí jejich pohybové schopnosti, reakce a postřeh. Čím větší děti, tím přibývá důrazu na techniku a pravidla jednotlivých sportů,“ popsal charakter lekcí hlavní trenér projektu Jan Chalupa. Lekce vždy vedou buď profesionální trenéři Beachclubu Strahov, nebo studenti a absolventi FTVS. „Máme také velkou radost, že ty nejtalentovanější děti často u sportu, který si prostřednictvím projektu vyzkouší, zůstanou a věnují se mu dále profesionálně,“ řekla paní místostarostka Špačková. „Brzy budou prázdniny a já bych chtěla pozvat všechny děti také na Letní příměstský tábor na pláži v Praze, který zde na Strahově za zvýhodněnou cenu pro naše děti rovněž pořádá Nadace Pražské děti,“ dodala.

Více o projektu si můžete přečíst na www.prazskedeti.info/.

Přihlášky na sportovní letní kemp naleznete ZDE

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Děti ze škol a školek Prahy 1 mohou konečně opět sportovat naplno