Aktuality

Big Band Biskupská dělá čest své základní umělecké škole

Naprosto jedinečným hudebním tělesem je u nás v Praze 1 Big Band Biskupská pod taktovkou Milana Tolknera, který je dlouholetým sólistou Hudby Hradní stráže a Policie ČR a zároveň ředitelem ZUŠ Biskupská, na jejíž půdě roku 2010 Big Band Biskupská vznikl. Ten od té doby potěšil nadšené diváky na řadě míst České republiky i Evropy.

„Chtěl bych panu řediteli ZUŠ Biskupská a jeho Big Bandu Biskupská moc poděkovat. I díky nim byl právě končící rok velmi krásný. Viděl jsem je vystupovat na řadě akcí a vždy jsem byl moc hrdý na takto výtečný orchestr,“ ocenil první místostarosta Prahy 1 David Bodeček před zcela zaplněným velkým sálem Městské knihovny na Mariánském náměstí, kde se uskutečnil tradiční vánoční koncert Big Bandu Biskupská.

Orchestr na něm spolu se svými pěveckými sólisty Kateřinou Tošnarovou a Patrikem Šudákem nabídl kromě vánočních melodií také swingové a populární písně.

ZUŠ Biskupská vznikla na základech pražské hudební školy, která začala působit v hlavním městě záhy po druhé světové válce. Škola postupně vytvářela jednotlivé pobočky, z nichž později vznikaly samostatné umělecké školy. Do budovy v Biskupské ulici, ze které se později stala dnešní ZUŠ Biskupská, se škola nastěhovala roku 1947.

V současné době má ZUŠ Biskupská tři obory: hudební, výtvarný a literárně dramatický. Vyučuje žáky předškolního věku, základních, středních i vysokých škol a systematicky je připravuje na navazující studium na specializovaných uměleckých školách – konzervatořích, vyšších odborných i vysokých školách. Orientuje se rovněž na přípravu amatérských a poloprofesionálních umělců, pro které je umění koníčkem.

V rámci hudební výuky vyučuje ZUŠ Biskupská své žáky hře na klavír, housle, violoncello, kontrabas, háčkovou harfu, akordeon, elektrické klávesy, zobcovou a příčnou flétnu, kytaru, elektrickou kytaru, klarinet, trubku, pozoun, lesní roh a bicí nástroje a rovněž sólovému a sborovému zpěvu. Na škole kromě Big Bandu Biskupská působí také dva houslové soubory a pěvecký sbor.

Více informací: www.zus-biskupska.cz.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Big Band Biskupská dělá čest své základní umělecké škole