Aktuality

Zpívají v parku nejen kvůli covidu

V Základní škole Vodičkova probíhá rekonstrukce školního hřiště a stejně oblíbené hudebny. Místo toho, aby hudební výchovu učil v klasických třídách, vyráží učitel Radek Pilc se svými svěřenci zpívat ven do „zeleně“, tedy do Františkánské zahrady a parčíku na Karlově náměstí.

„Není to tak, že by někdo určoval, kdo kam může chodit. V této koronavirové době se snažím maximálně využívat doporučení vedení školy, abychom trávili čas venku na vzduchu. Františkánská zahrada a park vedle Novoměstské radnice jsou pro nás prakticky jediné možnosti, kde si s žáky můžeme sednout na trávu a zazpívat si. Využívám toho se všemi třídami druhého stupně. Vzhledem k tomu, že jsme s dětmi v podstatě půl roku nezpívali, tak si to nyní ,vynahrazujeme‘,“ popisuje Pilc, který hudebku ve Vodičkově učí dvacet let a vedle toho působí i ve školním Klubu mladých.

V průběhu let na škole sestavili vlastní zpěvník, kterému říkají „Hitovky“. Usilují o co nejširší záběr, zpívají v podstatě vše – lidovky, folk, pop, rock, jazz, písničky z filmů a pohádek, populární zahraniční songy. Zpěvník samozřejmě průběžně doplňují. Hlasy doprovází kytara, tamburíny a drobné perkuse.

Dětem se zpívání v parcích pochopitelně líbí, je na nich vidět, že se cítí uvolněně, což je velmi důležitý prvek hudební výchovy. Někteří žáci se možná malinko stydí, protože se velice často stává, že se kolemjdoucí zastaví a zaposlouchají. Děti se chvilku pochechtávají, ale pak zpívají dál. Reakce veřejnosti jsou velice pozitivní, někteří vydrží poslouchat až do konce.

„Pro tuto formu výuky je naprosto klíčové vhodné počasí. Až se ochladí, tak budeme muset skončit. Počítám, že od příštího května se k tomu vrátíme, i když už bude, doufejme, po covidu. Je velice zajímavé a příjemné zpívat např. Imagine od Johna Lennona, kde v překladu stojí … žádné peklo pod námi, nad námi jen nebe … a nad námi je to opravdické modré…,“ uzavírá sympatický učitel.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Zpívají v parku nejen kvůli covidu