Aktuality

Žáci a studenti z Prahy 1 objevili další zajímavé pamětnické příběhy

Ve středu 29. března od 17 hodin se v Brožíkově sále Staroměstské radnice uskuteční slavnostní prezentace dokumentaristického projektu Příběhy našich sousedů, který mladým lidem i veřejnosti přibližuje vzpomínky osmi proslulých i méně známých pamětníků, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, které se odehrály na území České republiky. Projekt organizuje společnost Post Bellum za podpory městské části Praha 1.

Do projektu Příběhy našich sousedů, který se na Praze 1 konal letos popáté, se zapojilo celkem osm žákovských týmů ze dvou základních škol a dvou gymnázií. Pod vedením svých učitelů zaznamenali pamětnická vyprávění žáci ze ZŠ J. G. Jarkovského, ZŠ Brána jazyků, z Gymnázia J. G. Jarkovského a z Malostranského gymnázia. V průběhu sedmi měsíců žáci nejprve natáčeli vyprávění pamětníků a dohledávali dokumentární materiály k jejich příběhům. Ze shromážděných podkladů pak vytvořili vlastní dokumentární díla, která odborné i široké veřejnosti představí právě na slavnostní prezentaci. Vzniklo šest rozhlasových reportáží, jedna video reportáž a jedna animace.

Děti zpovídaly například volyňskou Češku Drahoslavu Rút Nývltovou, která prožívala své dětství v české obci Michalovka (dnes území Ukrajiny) a do svých deseti let zažila čtyři režimy nebo milovníka big beatu, dětského psychologa a zakladatele hudebního vydavatelství Black Point Music Oldřicha Šímu. V zajímavé mozaice letošních pamětníků najdete také Rodriga Katschnera, který se narodil v Brazílii, ale kořeny má české nebo Zdenku Skorunkovou, která se zase z Českého Krumlova dostala až do Florencie, kde dodnes žije a založila zde českou školu.

V rámci slavnostního podvečera odborná porota ve složení Eduard Stehlík (historik), Ladislav Dvořák (editor ČRO), Jaroslava Vaňková (pedagožka ZŠ) posoudí zpracovaná dokumentární díla žáků i jejich prezentace před publikem, a dá jim zpětnou vazbu, projekt je letos nesoutěžní. Prezentace, kterou bude v Brožíkově sále na adrese Staroměstské náměstí 1/3, Praha 1 moderovat Lucie Strejčková, je přístupná veřejnosti.

Jsme moc rádi, že na Praze 1 se projekt stal již tradicí a je velmi oblíbený. Zpřístupňuje moderní dějiny širokému okruhu žáků; je to zkrátka hezká ukázka moderní vzdělávací metody, která všechny zúčastněné baví,“ řekla Michaela Vencová, vedoucí odboru školství MČ Prahy 1

            „Žáci, studenti i pedagogové vidí, že i takto zajímavou a zábavnou formou se dá učit dějepis a jsme moc rádi, že školy a učitelé se chtějí projektu účastnit opakovaně. Kromě poznatků z moderních dějin děti získají mnoho dalších dovedností – například napsat scénář pro rozhlasovou reportáž, sestříhat video reportáž nebo představit příběh svého pamětníka s mikrofonem v ruce před zaplněným sálem,“ uvedla Michaela Szkála,koordinátorka z organizace Post Bellum.

Výsledné dokumenty je možné zhlédnout na webu www.pribehynasichsousedu.cz.

Celou tiskovou zprávu naleznete zde: DOC

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Žáci a studenti z Prahy 1 objevili další zajímavé pamětnické příběhy