Aktuality

Stýskání v době nouzového stavu bylo oboustranné, shodují se ředitelky mateřských škol na Praze 1

25. května se znovu otevře sedm mateřských škol v Praze 1, rozhodl tak jejich zřizovatel – městská část Praha 1. „Víme, že mnoho rodin má děti předškolního věku, chceme jim tímto krokem pomoci a umožnit jim tak návrat do zaměstnání,“ uvedla místostarostka Eva Špačková, která má oblast školství ve své gesci, a dodala „Ujišťujeme rodiče, že uděláme vše pro to, aby se děti vrátily do bezpečného prostředí.“

Zeptali jsme se jejich ředitelek, jak se na malé žáčky připravovaly samotné školky a jak s nimi a jejich rodiči komunikovaly během nouzového stavu. „S rodiči jsme byli v kontaktu prostřednictvím aplikace Lyfle, mobilních telefonů a emailové komunikace. S některými se řešily hlavně otázky týkající se různých diagnostických vyšetření a odkladů školní docházky. Zároveň jsme si předávali potvrzení pro vyplácení ošetřovného člena rodiny,“ uvedla Jitka E. Moravcová z MŠ Opletalova.

Jaromíra Pavlíčková z MŠ Revoluční k tomu dodává: „Paní učitelky komunikovaly s dětmi a rodiči v rámci jednotlivých tříd, tzn. nejenom s těmi v posledním ročníku MŠ, předávaly jim jednoduché úkoly a návody na činnosti v domácím prostředí a sdílely s nimi prožitky. Děti posílaly např. obrázky a fotografie.“

Rodičům žáčků z posledního ročníku, kteří jsou povinně předškolně vzděláváni, jsme ihned po zavření školky začali každý týden posílat e-mailem náměty na práci s potomky přesně podle plánů ve školním vzdělávacím programu. Zpětnou vazbu jsme měli přes sociální sítě nebo přes MMS zprávy. Dostávali jsme obrázky, videa a hlasové zprávy z toho, jak se děti doma zapojily. Učitelky tak neztratily kontakt a bylo to vzájemně posilující. Naši žáčci se zúčastnili také společného zpívání ,Není nutno‘. Mohli zhlédnout i on-line divadelní představení, které jsme objednali do mobilních zařízení. Bylo to příjemné a také dojemné,“ vzpomíná Jitka Matlasová z MŠ Letenská.

Jinde se do distanční výuky nepustili, protože o ní nebyl ze strany rodičů zájem. V MŠ Hellichova využili program Předškoláček – metodický materiál pro rodiče s náměty a činnostmi pro děti ve volných chvílích, umístěný na webu školy.

Celoplošná dezinfekce veškerých prostor v mateřských školách již proběhla a Praha 1 také zajistila dostatečné množství dávkovačů s dezinfekcí a tekutým mýdlem. „Vymalovali jsme šatny, chodby a kuchyni, vydezinfikovali všechny tři budovy, ve všech třídách proběhl generální úklid. Revitalizovali jsme zahrady, pořídili nový zahradní mobiliář, vyčistili dopadové plochy a dezinfikovali pískoviště. Zaměstnance jsme vybavili ochrannými pomůckami, naistalovali bezdotykové dávkovače dezinfekce u vstupů do budov, pořídili dálkové teploměry, našili dětské roušky, kdyby byly třeba, a provedli další a další opatření,“ vypočítává Šárka Matoušková z MŠ Národní.

Jednotlivé školky si udělaly předběžný průzkum zájmu rodičů o docházku od 25. května. Mělo by přijít od 50 do 90 procent přihlášených dětí, přesto je počet těch, které opravdu v pondělí dorazí, velkou neznámou. Před učitelkami stojí úkol co nejvíce eliminovat setkávání dětí z různých tříd. I když je jasné, že někde jsou k tomu podmínky horší. Pro zájemce plánují také školu v přírodě – například v Česticích, kde svěřencům bude jistě lépe než za současných podmínek ve městě.


Provoz ve školkách bude do 30. června omezen od 7 do 17 hodin a na všechny zaměstnance bude klást vysoké nároky, právě kvůli přísným protiepidemiologickým opatřením. „Velmi děkuji všem svým zaměstnancům, kteří i přes mnoho osobních překážek (tři osoby z ohrožené skupiny, maminky od malých školáků se zdravotními obtížemi a dvě učitelky na ošetřovačce) nastoupili do školky, abychom mohli otevřít,“ upřesňuje Jarmila Zavadilová z MŠ Pštrossova.

Všechny ředitelky se shodují, že se na své žáčky velmi těší a že stýskání v době nouzového stavu bylo oboustranné. Vztahy mezi nimi a jejich svěřenci jsou velmi dobré. Nedočkavé děti často telefonovaly, zasílaly nejrůznější obrázky, krátká videa a natěšeně si prohlížely fotogalerie s obrázky škol. S očekáváním už také vyhlížejí setkání s kamarády.


Na nelehké období, které je čeká, se snaží pedagogové nahlížet pozitivně a s vírou, že všichni – zaměstnanci školy, děti i jejich rodiny – zůstanou zdrávi.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Stýskání v době nouzového stavu bylo oboustranné, shodují se ředitelky mateřských škol na Praze 1