Aktuality

První stupeň základních škol v Praze 1 hlásí návrat do lavic. Otevřely se i mateřské školy

V pondělí 25. května se po dvou a půl měsíci online výuky znovu otevřely třídy prvního stupně základních škol. Docházka je pro žáky dobrovolná. Zájem o návrat potomka museli rodiče nahlásit do pondělí 18. května. Děti ve školách rozdělí do skupin maximálně po 15 žácích.

Nejinak je tomu u základních škol zřízených Prahou 1.Žákům z té na nám. Curieových přišli do květnového „restartu“ popřát také zástupci samosprávy. „Dětem přeji hlavně zdraví a aby jich byla co nejdříve zase plná třída, aby jezdily na výlety a užívaly si školy naplno a už nikdy neslyšely o nějakém koronaviru. Pro jejich učitele to bude náročné období, protože budou muset ještě distančně vyučovat ty, kteří nenastoupili. Věřím jim, že to zvládnou,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma.

„Ptala jsem se dětí, na co se nejvíc těší, a potěšilo mě, že uvedly na prvním místě kamarády a paní učitelky, potom matematiku a také školní obědy. Přeji jim, aby se jim všechno vyplnilo a vše našly tak, jak si představují, aby jim červen rychle utekl a po prázdninách se vrátily do školy v normálním režimu,“ dodala místostarostka Eva Špačková.

Ředitelka školy Tereza Martínková upřesnila: „Myslím si, že všechno je nachystané. Na návrat dětí jsme se připravovali podle směrnic MŠMT: provedli jsme dezinfekci, nakoupili ochranné pomůcky pro učitele, přestavěli lavice ve třídách a změnili režim školy, kdy probíhalo dálkové vzdělávání, na prezenční.“

Do ZŠ nám. Curieových nastupuje 218 žáků prvního stupně a 31 deváťáků, kteří se budou připravovat na přijímačky. Různá je i doba vstupu do budovy, první skupiny přicházejí od půl osmé a poslední v osm hodin a využívají oba vchody. Na třídu čeká pedagog, který ji odvede do šaten a učeben, aby se děti nepotkávaly. Ve třídách nebudou muset mít roušky, pokud zachovají rozestupy alespoň 1,5 metru. V lavicích tedy budou sedět po jednom. Na chodbách, toaletách či v šatnách budou roušky povinné.

Zástupci Prahy 1 se poté vydali do nedaleké Mateřské školy Masná, která se svým svěřencům také otevřela, podobně jako dalších šest v městské části. Také zde proběhly pečlivé přípravy na návrat dětí: desinfikovali veškerý interiér i venkovní a vnitřní vybavení, prostory vymalovali a nechali vyprat koberce.

K nástupu se přihlásilo 57 dětí, a to i těch z cizojazyčných rodin. Všichni malí žáčci se na školku a kamarády moc těšili a byli radostní, jen jedna holčička plakala, že si nemohla přinést oblíbeného plyšáka.

Pro děti je připravena také zahrada ve dvoře, kde si budou moci v doporučených odstupech hrát. Tento prostor čeká v budoucnu velká zásadní rekonstrukce.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem První stupeň základních škol v Praze 1 hlásí návrat do lavic. Otevřely se i mateřské školy