Naše příběhy

Okamžiky po našich koncertech jsou skvělé, popisuje sbormistryně souboru GUT! z Truhlářské

Od roku 1996 působí při Základní škole a Gymnáziu Jiřího Gutha-Jarkovského v Truhlářské ulici Dětský pěvecký sbor, který byl roku 2016 pojmenován GUT! Tento soubor v červnu loňského roku v Divadle U Hasičů uvedl premiéru vlastního muzikálu Petr a Lucie. Inspirací souboru byla novela Romaina Rollanda. Autorem hudby je bývalý student gymnázia, dnes již uznávaný skladatel Pavel Trojan ml.

Spoluautorkou textu je sbormistryně souboru Jana Ferstlová: „Vystudovala jsem český jazyk a hudební výchovu. Již od dětství jsem byla vedena k lásce k muzice a během studia na vysoké škole jsem snila o vlastním hudebním tělese. Když jsem nastoupila do Truhlářské, byla jsem vybídnuta tehdejším ředitelem Petrem Linhartem, abych zde založila orchestr či pěvecký sbor. Můj sen se začal naplňovat. Také naše současná ředitelka Jitka Kendíková nás ohromně podporuje, vždy se u ní setkáváme s velkým uznáním a pomocí.“

O členství v souboru je velký zájem. Může sem docházet každý, kdo má zájem. Děvčata převažují, ale třetinu tvoří chlapci. GUT! má v současnosti čtyřiatřicet členů, většinou jde o žáky druhého stupně základní školy a studenty druhého a třetího ročníku gymnázia. Zpívají písně rozličného charakteru: chrámové, lidové či populární. Na repertoáru se musí shodnout a musí na něj „mít chuť“.

Největší nadšení vládne, když sboristé připravují vlastní muzikál. „Máme za sebou již pět originálních nastudování: Petr a Lucie, Alena, Havrani, Robinson a obnovená verze muzikálu Petr a Lucie. Autorem hudby u Robinsona je Miloš Krkoška známý z pohádky Princezna ze mlejna. U ostatních děl muziku složil již zmíněný skladatel Pavel Trojan ml. První verzi Petra a Lucie napsal jako patnáctiletý. Ale není sám, kdo se po škole rozhodl hudbě věnovat profesionálně: naší sboristkou byla také například Monika Sommerová, známá díky roli v muzikálu Fantom opery, a dále operetní sólistka Marie Schmidtová. Máme z našich řad také učitele hudební výchovy, někteří členové mají své kapely.“

GUT! slaví úspěchy i v celostátní pěvecké soutěži Karlovarský skřivánek, sólisté souboru zde obdrželi první a třetí místo a také čestné uznání. Letos opět čtyři sboristé postoupili do kola celostátního. Pravidelná je i účast na celopražské pěvecké soutěži Bubblestar. Vše je ovšem kvůli epidemii momentálně pozastaveno.

Většina členů do souboru dochází během celého studia v Truhlářské. Někdy se podaří skloubit jejich následné aktivity s pěveckými zkouškami, a tak nějaký ten rok ještě pokračují. „Děti zpívají rády, rády také muzicírují a učitel hudební výchovy tak má jedinečnou možnost jim odhalovat tuto krásu. Ti nejlepší zpěváci umí zpívat od srdce. A to je potom opravdová krása. Neobyčejné také je, když takovou krásou dokáže oslovovat celý tým. Okamžiky po našich koncertech jsou skvělé. Jsme často omámeni radostí, naším společným výsledkem – je to opravdu výjimečná atmosféra!“ popisuje své zážitky sbormistryně Ferstlová.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Okamžiky po našich koncertech jsou skvělé, popisuje sbormistryně souboru GUT! z Truhlářské