Aktuality

Nový školní rok byl úspěšně zahájen!

Konečně se dočkali! Po dlouhém volnu, které měli žáci v průběhu druhého pololetí předešlého školního roku, se již většina opravdu těšila na svoje kamarády a učitele. A co teprve prvňáčci?!

Základní školy zřizované Městskou částí Praha 1 se důkladně připravily na příchod nejen prvňáčků, ale i ostatních žáků a zaměstnanců. Jaké novinky jednotlivé školy pro své žáky přes prázdniny připravily, na co se mohou děti těšit a jak první školní den probíhal, jsme se zeptali ředitelek a ředitelů škol i zástupců Prahy 1.

Počty žáků v 1. třídách ZŠ platné k 1. 9. 2020:

Základní škola Počet 1. tříd Počet žáků Přípravná třída
ZŠ nám. Curieových 2 59 Jedna třída (10 dětí)
ZŠ Brána jazyků 4 84 Ne
Malostranská ZŠ 2 46 Jedna třída (15 dětí)
ZŠ J. Gutha – Jarkovského 2 32 Ne
ZŠ Vodičkova 2 36 Jedna třída (11 dětí)

ZŠ Vodičkova

Na nový rok se pečlivě připravovala také ZŠ Vodičkova, která pro první ročníky vyhrazuje pracoviště v Jindřišské ulici. Novým žáčkům a jejich rodinám se dostalo přivítání na přilehlé zahradě s prolézačkami, kterou škole dává k dispozici Arcibiskupství pražské. „Jsme moc rádi, že jste si vybrali naši školu, a doufáme, že se vám zde bude líbit – hlavně tedy dětem,“ zahájila školní rok ředitelka Dagmar Zelená. Škola otevírá dvě první třídy, které dohromady pojmou na 40 žáků. Dalších 13 dětí pak stráví aktivní rok mezi vrstevníky v přípravné třídě.

Žáci ZŠ Vodičkova se brzy mohou těšit na nově opravené prostory, na konci října by totiž měla skončit dlouhodobě plánovaná rekonstrukce. „Na Praze 1 se školy snažíme vést tak, aby byly jedny z nejlepších,“ uvedl radní Prahy 1 Richard Bureš, který děti s jejich nejbližšími také přivítal. „Přeji vám, abyste si našli hodně kamarádů a abyste pak jako my starší rádi vzpomínali na tyto krásné roky.“

O rozvoj kreativity a pestrou náplň času zde děti mít nouzi nebudou, protože škola klade zvláštní důraz na výuku výtvarné výchovy.

Základní škola J. Gutha-Jarkovského

Ráno prvního září před školní budovou v Klimentské ulici bylo plné napětí. Předvoj tvořili mazáci z vyšších ročníků prvního stupně základky, ale kolem osmé už přicházeli také budoucí prvňáčci. Jedna skupina mluvila česky, druhá se svými rodiči zase italsky. Základní škola má totiž kromě klasické výuky i česko-italský program. Letos se otevřely dvě třídy, „áčko“ – české, a „céčko“ – česko-italské. Všechna „céčka“ jsou totiž ve škole česko-italská. Někdo přišel s rouškou, někdo bez ní.

Paní ředitelka Jitka Kendíková nám potvrdila, že zatím nechávají situaci otevřenou a nikomu nebrání, pokud s rouškou chce chodit: „My nejsme škola toho panelákového typu, máme vysoké stropy a uzavřené kolektivy. Děti zůstávají stále v jedné třídě. Takže i když se nás nákaza před létem dotkla, zatím jsme v klidu, budeme sledovat pečlivě vývoj a podle něj se budeme řídit dál,“ popsala paní ředitelka.

Vítání prvňáčků ve škole, to je takový obřad, který si zažíváme jako děti, jako rodiče, jako pedagogové nebo také z pozice zástupce zřizovatele. Letos ve zdejší škole děti vítal radní Karel Grabein Procházka. Úsměv na tváři dětí vykouzlil vzpomínkou na svůj vlastní první školní den: „Já jsem šel do školy za ruku se svou sousedkou Miluškou Sváčkovou, do které jsem byl zamilovaný, tak jsem to měl o něco jednodušší. Proto vám přeji, abyste si brzy našli své kamarády a chodili do školy rádi.“ V italské třídě se děti smály ještě víc, protože přeložit jméno Milušky se stalo tím klasickým překladatelským oříškem.

ZŠ nám. Curieových

V Základní škole nám. Curieových se na zahájení nového školního roku sešli prvňáčci a jejich rodiče ve vnitrobloku budovy, který se přes prázdniny podařilo upravit a vylepšit. Slavnostně je přivítali ředitelka školy Tereza Martínková a starosta Prahy 1 Petr Hejma, který školu symbolicky otevřel keramickým pamětním klíčem. Všem prvňáčkům vzkázal: „Přeji vám šťastné vykročení do vašeho prvního školního roku. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že jste zde v dobrých rukou učitelů, učitelek i paní ředitelky. Na tuto školu totiž chodily obě moje dcery a jedna z nich se tady stále ještě učí. A rodičům přeji v nadcházejících týdnech hodně trpělivosti.“

„Milí prvňáčci, přeji nám všem, aby tento rok proběhl v pořádku a bez větších komplikací, aby se nám práce dařila a na konci roku bylo vysvědčení co možná nejkrásnější. Bude to vysvědčení i vás rodičů, protože bude potřeba vaše pomoc a podpora,“ zahájila nový školní rok paní ředitelka Martínková.

Úpravy vnitrobloku nejsou to jediné, co se podařilo ve škole realizovat. Přes prázdniny opravili přízemní části fasády, především jejích pískovcových prvků a paty budovy. V učebnách byly vyměněny a opraveny rolety a zastínění a tam, kde jsou ve třídách parkety, proběhla jejich repase, výměna, broušení a lakování. Některé učebny byly vymalovány. Úpravou prošla i školní počítačová síť, intranet a žákovské účty ve školní doméně. Podařilo se také dokončit úpravy po sanaci havárie odpadního potrubí.

ZŠ Brána jazyků

Zahájením školního roku na ZŠ Brána jazyků provázel ředitel Petr Tlustý, který si jejími lavicemi prošel coby žák i učitel. Na každého prvňáčka zde čekal vlastní balónek. Jejich 4 barvy – žlutá, zelená, modrá a červená – symbolizovaly jednu ze 4 tříd, ve kterých děti stráví svá první školní léta.

Letos učitelský sbor počítá i s možností on-line výuky přes platformu G-Suite. Místostarostka Prahy 1 Eva Špačková ujistila, že škola je na tuto variantu dobře připravena. Sama dříve v ZŠ Brána jazyků působila jako její zástupkyně ředitele. „Tato škola je taková moje první láska na Praze 1,“ usmála se paní Špačková. „Patří tady dokonce k nejstarším, takže s bývalými žáky, jako jsou například Bára Basiková nebo Jonáš Ledecký, plánujeme malý dokument o její historii.“

Malostranská základní škola

První školní den má za sebou také Malostranská základní škola, kde se vyučuje ve dvou budovách. V Karmelitské ulici probíhá výuka prvního stupně a v budově v Josefské se scházejí žáci druhé stupně a gymnázia. Ředitel školy Tomáš Ledvinka má na další školní rok vše připraveno, jak sám říká, na výbornou a věří, že se výuka zvládne i za současné specifické situace a školu nezaskočí ani případné změny, které mohou během školního roku nastat.

Během prázdnin bylo v naší škole velmi rušno, zejména v budově na Karmelitské ulici, protože probíhala rozsáhlá rekonstrukce, měnila se okna v celé budově a k tomu probíhala i druhá stavba, kterou dokončujeme. Zde totiž budujeme novou učebnu z bývalého školnického bytu,“ uvedl Tomáš Ledvinka.

Na první školní den do Karmelitské ulice zavítal pozdravit prvňáčky také 1. místostarosta MČ Praha 1 Petr Burgr. „Věřím, že se naši ředitelé škol vypořádají s veškerými problémy, které může současný stav přinést, protože jsou to odborníci na svém místě. Chtěl bych také povzbudit prvňáčky, kterým by to třeba ve škole hned úplně nešlo, protože co se náhodou nepovede v první třídě, povede se určitě v druhé, osmé nebo třeba na gymnáziu,“ zahájil optimisticky školní rok Petr Burgr.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Nový školní rok byl úspěšně zahájen!