Aktuality

Nejvyšší patro radnice představuje výstavu Alana Pajera

Až do 20. listopadu můžete v 7. patře radnice ve Vodičkově ulici zhlédnout výstavu fotografií Alana Pajera s názvem Fenomén pražských pasáží. Výstavu spolu s autorem připravila společnost Ars Metropolis.

Moderní pasáže se v evropských velkoměstech objevily ve 2. polovině 19. století. Smyslem bylo vytvořit prostor pro nákup zboží, různé služby, kavárny a restaurace, kde byli návštěvníci chráněni před rozmary počasí. Buď se jednalo o v podstatě zastřešené ulice, nebo o rozšířené průchody paláci, které pokračovaly ve vnitroblocích.

Také u nás v Praze vznikla řada pasáží, jejichž zlatá éra vypukla v první polovině 20. století v oblasti Václavského náměstí a jemu přilehlých ulic. Podíleli se na nich významní architekti té doby jako Josef Gočár, Osvald Polívka, Pavel Janák, Oldřich Tyl, Ludvík Kysela a mnozí další.

Asi není náhodou, že sídlo Městské části Praha 1 se nachází v pasáži Securitas. Tato pasáž byla projektována německým architektem a žákem Jana Kotěry Adolfem Foehrem (1880 – 1943) a je ve stylu moderního klasicismu. Její průčelí je obloženo travertinovými deskami a spojuje ulice Vodičkovu a Navrátilovu.  Až jí budete procházet, zajděte si do Galerie sedmé patro v 7. patře naší radnice na fotografickou výstavu Alana Pajera a jeho spolupracovníka Tomáše Olivy. Uvidíte na ní ty nejkrásnější pasáže našeho hlavního města. Expozici si můžete prohlédnout v úředních hodinách, které jsou pondělí a středa od 8 do 18 hodin.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Nejvyšší patro radnice představuje výstavu Alana Pajera