Aktuality

Festival Děti, čtete?! opět nabídne autorská čtení, besedy a divadlo

Zeptejte se vlastních ratolestí: Děti, čtete? Ať už bude jejich odpověď jakákoli, stejnojmenný literárně-dramatický festival, který se letos poprvé koná od září až do prosince na mnohých místech napříč republikou, by si spolu s vámi určitě neměly nechat ujít. I tento rok dětem ukážou autoři, ilustrátoři i grafici, že čtení není nuda, ale báječné dobrodružství ve světě fantazie!

Jedinečný kreativní literárně-dramatický festival „Děti, čtete?!“ každoročně pořádá nakladatelství Meander se spolkem „Knižní stezka k dětem“ ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze a Werichovou vilou na Kampě, kde byl 10. září slavnostně zahájen.

„Když se někdo zeptá „Děti, čtete?“, tak se k tomu nemusí nic dodávat, protože je dnes zásadně důležité pro novou generaci, aby si děti i rodiče uvědomili, že musíme mozek namáhat tímto způsobem, jak to dělali naši předci a jak se to osvědčilo. Já přeji všem organizátorům, kteří pořádají tuto bohulibou akci, aby měli úspěch a aby děti měly radost z toho krásného skvostu, který se nazývá knížka,“ řekl první místostarosta Petr Burgr po zahájení akce.

Festival je přehlídkou toho nejlepšího, co se v tuzemské dětské literatuře za poslední rok odehrálo. Na festivalovém programu se podílejí autoři z nakladatelství z celé republiky, jejichž společným cílem je již desetiletí produkce kvalitní dětské literatury: Meander, Baobab, Albatros, Host, Paseka, Portál, z mladších pak Abramis, Pikola, Pop-Pap, Běžíliška, Cesta domů, Cattacan aj. Festival podpořila i MČ Praha 1.

Deset let se tato literární přehlídka konala na Den dětí, tedy 1. června, ale letos začal kvůli pandemii až 10. září a bude trvat do prosince. Kromě Prahy se přesune do regionů: číst se bude v Kutné Hoře, Olomouci nebo Plzni.

„Festival Děti, čtete?! je největším literárním festivalem pro děti u nás. Jde tu o velké téma – rozmáhající se nečtení knížek dětmi. Festival se zrodil před deseti lety ve snaze zprostředkovat dospělým a dětem společný zážitek čtení jako jedinečného dobrodružství. A také proto, aby připomínal, že u nás stejně jako před sto lety stále vznikají kvalitní a inspirativní dětské knížky, které stojí za to být čteny. A víte, jak poznáte kvalitní knihu pro děti? Musí bavit i rodiče,“ uvedla Iva Pecháčková, zakladatelka a ředitelka festivalu.

Akce je výjimečná také tím, že zahrnuje velké množství žánrů, které se různými způsoby dotýkají knihy a ukazují dětem krásnou literaturu v celé její komplexnosti, jako základ, z něhož až pak vycházejí další druhy umění. Nápaditou a zábavnou formou podporuje u dětí chuť číst a v součinnosti s rodiči i učiteli snahu udržet literaturu v jejich životě navždy.

Na festivalu budou také k vidění výtvarná díla mezinárodně oceňované umělkyně Evy Koťátkové, vztažená ke knize Anička, mluvící potok a další chovanci ústavu paní Majerové. Tu napsal filozof Petr Koťátko a jednou z hlavních postav je jeho vnučka Anička, dcera Evy.

Starším dětem se bude líbit na sprejerské dílně v kasárnách Karlín, kde scenáristka Eva Papoušková povypráví o slavné internátní koleji Jiřího z Poděbrad, kde se sešlo takové žactvo jako Václav Havel nebo Miloš Forman. Mladším (už od čtyř let) je určená dílna leporela o zaječím akrobatu Hubertovi v Kampusu Hybernská.

Bohatý program se odehrává i na dalších zajímavých místech, od Werichovy vily přes Avoid Gallery po například kostel sv. Tomáše nebo Památník národního písemnictví. Pokud hledáte způsob, jak inspirovat své děti, aby milovaly knihy víc než tablet, festival Děti, čtete?! nabízí jedinečnou možnost, jak tento nelehký rodičovský úkol s grácií splnit.

Více o programu: www.detictete.cz.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Festival Děti, čtete?! opět nabídne autorská čtení, besedy a divadlo