Aktuality

Mateřinky a ostatní školy na Praze 1 žijí i o prázdninách

Pokud si myslíte, že s posledním zazvoněním koncem června se naše mateřinky a základní školy uzavřou a po dobu hlavních prázdnin v nich jen usedá prach na pomůcky, tak jste na omylu.

Městská část Praha 1 každým rokem před prázdninami spolupracuje s řediteli a ředitelkami škol, kteří předkládají své návrhy na to, jak by chtěli využít zavření budov a školních hřišť k opravám, úpravám a doplnění. Všechny naše školy, tedy jak mateřské, tak i základní, jsou v historických, mnohdy více než 100 let starých budovách, a tak je každoročně práce víc než dost.

Školy většinou letos využívají prázdniny k malování tříd, vestibulů, jídelen a chodeb či šaten, dále k výměně podlahových krytin a k renovaci parket. Z větších akcí jmenujme třeba navrácení původního vzácného lustru z 19. století, který byl několik let v rukou restaurátorů a nyní se bude usazovat v Základní škole Vodičkova.

V ZŠ Vodičkova a v ZŠ Jiřího Gutha-Jarkovského přibude nová učebna fyziky a bude se provádět zatemnění několika tříd. V „Truhle“ navíc vchodové dveře čeká zásadní repase a oprava a odborníci rovněž udělají základní úpravu fasády a omytí i nátěr do výše 1. patra. Budově prvního stupně v Klimentské se fasádě také bude věnovat odborník. Fasáda je totiž postižena vlhkostí a musí být před opravou odborně ošetřena. Tyto zásahy se mohou provádět až nyní po skončení výkopových prací v této ulici, které znemožňovaly začít s opravou dříve.

Základní škola Malostranská se v budově Josefská potýká dlouhodobě s vlhkostí šaten, což řešíme ve spolupráci s naším investičním oddělením. Na ZŠ nám. Curieových zase budou vyměněny toalety. To samé čeká ZŠ Brána jazyků – v její budově na Uhelném trhu kromě toho dojde k radosti učitelů a dětí k výměně všech počítačů v učebnách.

Ani naše školky nezůstanou pozadu za školami, i když většinu oprav stihly při uzavření kvůli covidu. Kromě malování vyměnili v mnoha mateřinkách tapety, natřeli a obnovili průlezky a herní prvky. Mateřská škola Národní a její budova v Řásnovce 5 dokoupí nové myčky. Mateřská škola Revoluční zase rekonstruuje školnický byt pro novou posilu školky.

Vidíte tedy, že se v našich mateřských a základních školách o prázdninách nenudí. Držím všem palce, aby se jim povedlo naplánované akce včas dotáhnout do konce. Začátkem září si, jak věřím, potvrdíme, že bylo všechno zvládnuto na výbornou.

Eva Špačková, místostarostka Prahy 1 pro školství

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Mateřinky a ostatní školy na Praze 1 žijí i o prázdninách