Aktuality

Malý princ i Fimfárum aneb Čtení s herci v praxi

V jarní části letošní pandemie, kdy byly zavřeny školy i divadla, vznikla myšlenka v rámci online výuky načíst pro děti jejich oblíbené knihy a příběhy. Vznikl projekt na podporu kultury s názvem Čtení s herci. Deset mladých herců natočilo devětadvacet videí pro děti ze základních škol Prahy 1 s jejich oblíbenými literárními příběhy.

U zrodu myšlenky stál starosta Petr Hejma a výtvarník Pavel Šťastný, se kterým MČ Praha 1 dlouhodobě spolupracuje na mnoha dalších projektech (například na nové podobě Lennonovy zdi).

Pavel Šťastný s Petrou Nesvačilovou oslovili další herce, kteří projekt vzali jako výzvu a zapojili se do čtení knih.

„Praha 1 pomohla vlastně dvakrát – školy získaly zajímavé texty pro výuku a hercům nabídla podporu v době, která byla pro kulturu velmi těžká,“ vzpomíná na projekt starosta Petr Hejma.

Tituly knih vybíraly většinou školy: „Vzhledem k časové tísni a nepřítomnosti žáků v době jarního uzavření škol jsem vycházel z doporučení učitelů češtiny a prvního stupně,“ uvádí ředitel Petr Tlustý ze ZŠ Brána jazyků.

„U herců se projekt setkal s velkou podporou a mnohdy četli velmi emotivně. Knihy, které chtěli číst, si sami vybírali z doporučeného seznamu. Někteří měli už praxi z vlastního online čtení,“ dodává Pavel Šťastný, který vytvořil improvizované studio s pozadím svého modrého obrazu, navrhl projektu logo a úvodní animaci.

„Vše probíhalo hladce. Jediným problémem, se kterým se herci potýkali, byly přeřeky. Začnete číst plynule, dáváte do toho emoci, a najednou přijde slovo nebo věta, která vám prostě nejde přes jazyk. Takže jedete znovu, podruhé, potřetí někdy i po páté. I když všichni mají velkou hereckou praxi, tak číst na kameru knihy není nic jednoduchého,“ říká k průběhu natáčení Pavel Šťastný.

Rozsah videí se lišil podle obsahu knih i délky jednotlivých kapitol, herci stihli nahrát většinou tak tři kapitoly z jednotlivých knih, některé se jim ale podařilo přečíst celé, například Fimfárum od Jana Wericha.

Na některých školách děti vybíraly knihy společně se svými učiteli, kterým se nápad líbil. „S audioknihami a poslechem pracujeme v běžné výuce. Nahrávky využijeme při distanční výuce, při hodinách českého jazyka i ve školní družině pro relaxaci“, popisuje Tereza Martínková, ředitelka ZŠ Nám. Curieových.

Výběr titulů je různorodý, obsahuje klasiku z povinné četby: Řecké báje a pověsti, Kytice, Příběhy Českých knížat a králů nebo Sonety. Dále tituly, které neselžou ani po letech: Děti z Bullerbynu, Malý princ, Neobyčejný kluk, Pipi dlouhá punčocha, Fimfárum, Šťastný princ a nakonec knihy značně rozverné: Cukrárna u šilhavého Jima, Babička drsňačka, Deník malého poseroutky a Ve škole se dějou věci.

Do projektu se zapojili herci Karel Heřmánek, Nikol Heřmánková Kouklová, Václav Rašilov, Radka Pavlovčinová, Elizaveta Maximová, Ondřej Cihlář, Tereza Dočkalová, Ondřej Bauer, Denisa Nesvačilová a Petra Nesvačilová. Že se jim práce povedla, dosvědčí desítky nadšených dětí.

Všichni oslovení ředitelé se shodli, že by přivítali další spolupráci s herci, například ve školních divadelních kroužcích.

HEŘMÁNEK KAREL – Neobyčejný kluk
KOUKLOVÁ-HEŘMÁNKOVÁ NIKOL – Babička drsňačka
KOUKLOVÁ-HEŘMÁNKOVÁ NIKOL – Děti z Bullerbinu
KOUKLOVÁ-HEŘMÁNKOVÁ NIKOL – Pipi dlouhá punčocha
RAŠILOV VÁCLAV – Jako v zrcadle jen v hádance
RAŠILOV VÁCLAV – Neskutečná dobrodružství Florentina Flowerse
RAŠILOV VÁCLAV – Příběhy českých knížat a králů
PAVLOVČINOVÁ RADKA – Strašidýlko Stráša
PAVLOVČINOVÁ RADKA – Řecké báje
PAVLOVČINOVÁ RADKA – Kouzelná třída
MAXIMOVÁ ELIZAVETA – Půďáci
MAXIMOVÁ ELIZAVETA – Pohádky z celého světa
MAXIMOVÁ ELIZAVETA – Deník malého poseroutky 1
CIHLÁŘ ONDŘEJ – Pozdravy
CIHLÁŘ ONDŘEJ – Fimfárum
DOČKALOVÁ TEREZA – Ve škole se dějou věci
DOČKALOVÁ TEREZA – Prašina
DOČKALOVÁ TEREZA – Šťastný princ
BAUER ONDŘEJ – Deník malého poseroutky 2 – Rodrick je king
BAUER ONDŘEJ – Kytice
BAUER ONDŘEJ – Zlatý kolovrat
NESVAČILOVÁ DENISA – Lichožrouti
NESVAČILOVÁ DENISA – Prázdniny blbce čislo 13
NESVAČILOVÁ DENISA – Tajemství 13 nástupiště
NESVAČILOVÁ PETRA – Gulliverovy cesty
NESVAČILOVÁ PETRA – Malý princ
NESVAČILOVÁ PETRA – Sonety
Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Malý princ i Fimfárum aneb Čtení s herci v praxi