Aktuality

Festival Děti, čtete?

Festival Děti, čtete? je největším literárním festivalem pro děti u nás. Jde tu o velké téma – rozmáhající se nečtení dětí. Festival se zrodil před jedenácti lety ve snaze zprostředkovat dospělým a dětem společný zážitek ze čtení. Festival je výjimečný i tím, že zahrnuje velké množství žánrů, které se různými způsoby dotýkají knihy a ukazují dětem krásnou literaturu v celé její komplexnosti, jako základ, z něhož až pak vycházejí další druhy umění. Nápaditou a zábavnou formou podporuje u dětí chuť číst a v součinnosti s rodiči i učiteli snahu udržet literaturu v jejich životě navždy. Přestože se letos jedná už o 12. ročník festivalu, nikdy se nerozrostl do obřích rozměrů a zůstává spíše komorní a rodinnou záležitostí, která počítá i se zapojením učitelů s jejich třídami. Vztah ke knize si dítě nejlépe vybuduje v rodině… Právě proto skupina pro čtenářskou gramotnost festival doporučuje.

Katalog Nejlepší knihy dětem

A pokud by se rodiče chtěli inspirovat, jaké knihy by se mohly dětem líbit – právě vychází katalog NEJLEPŠÍ KNIHY DĚTEM (výběr z českých knih pro děti a mládež), kde mohou nejen rodiče, ale i učitelé a knihovníci najít každoročně šestatřicet titulů pro všechny věkové kategorie, které rozhodně stojí za přečtení. A není to jen trojdílná série Prašina od Vojtěcha Matochy či „terezínské prózy“ Františka Tichého. Inspiraci najdou i rodiče těch nejmenších.

Kompletní program včetně přehledu zapojených institucí najdete na nově vytvořené webové stránce www.detictete.cz s ilustracemi Petry Josefíny Stibitzové z knihy Petra Borkovce s názvem Věci, které ztrácíme. Všechny akce (kromě těch, které jsou určené celým třídám mateřských a základních škol) jsou přístupné zdarma, je pouze potřeba si pořídit rezervaci přes portál Goout.cz.

Mgr. Tereza Martínková

Pracovní skupina pro rozvoj čtenářské gramotnosti

MAP II – Praha 1, CZ.02.3.68/0.0/0.0/17_047/0011008

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Festival Děti, čtete?