Aktuality

Umění na dálku

Pokud máte děti školou povinné, tak už vám ani nepřijde zvláštní, že každé ráno místo spěchu do lavic vaše ratolesti usedají k monitoru počítače za účelem distanční výuky. Věděli jste ovšem, že online fungují i umělecké školy? My jsme se zašli podívat do ZUŠ U Půjčovny.

Energie, s jakou tamní učitelé přistupují k online výuce, nás skutečně „dostala“. Hudební a dokonce ani taneční obory zde pandemie v žádném případě nezastavila.

Tato základní umělecká škola sídlí na Praze 1 již od roku 1958. Nejprve v klášteře v Malé Štupartské a od roku 1995 právě v ulici U Půjčovny. Sama sebe označuje jako školu rodinného typu. „Nejsme velká škola, všichni se známe navzájem z koncertů a akcí. Naši dospělí žáci se k nám často vracejí se svými dětmi, a tak máme ve škole žáky již ze třetí generace. Čtyři naši současní vyučující ve škole začínali a nyní v ní učí a dva naši žáci jsou v současnosti řediteli dvou jiných pražských ZUŠ,“ představuje instituci místní ředitelka Jitka Sochová.

Důkazem, že U Půjčovny jsou jedna velká rodina, je fakt, že ani současná krize nezpůsobila výraznější odliv žáků a všichni se snaží i v této těžké době fungovat alespoň v online režimu. Tato situace dokonce přinesla i několik pozitivních momentů. „Nejmilejší zjištění je, že menším dětem daleko více pomáhají rodiče a prarodiče, hudbu tak tvoří doma společně. Dědeček vezme kytaru a maminka opráší housle,“ neskrývá radost ředitelka školy. Další větou si naopak pochvaluje práci svých kolegů, kteří se díky výuce například naučili natáčet, stříhat a sdílet videa.

Sami jsme se stali svědky jedné z lekcí. Jednalo se o pravidelnou výuku hry na kytaru v podání pana učitele Vladimíra Novotného. Jeho žákem byl dvanáctiletý Viktor Malý. Ten mimo jiné kvůli pandemii přišel o florbalový kroužek, a tak jsou jeho rodiče rádi za možnost rozvíjet alespoň jeho hudební talent. „Viktor už základy má, a pracuje se s ním tedy lépe než s těmi nejmladšími studenty. Naopak u těch zkušenějších potřebuji slyšet jejich hraní v co největší kvalitě, a tak mi zpětně zasílají nahrávky, protože kvalita videohovoru na to nestačí,“ popisuje Vladimír Novotný svou práci nejen s mladým Viktorem. Ve škole se samozřejmě těší na návrat prezenční výuky, nicméně i současná práce v omezeném režimu přináší dětem a učitelům radost. Během pandemie zde uspořádali i řadu online představení, která vyvrcholila Vánoční přehlídkou za účasti více než osmdesáti dětí. My můžeme potvrdit, že nadšení a chuť se věcem přizpůsobovat je v případě ZUŠ U Půjčovny až nakažlivá. Doufejme, že brzy se již zase budou moci žáci se svými lektory znovu stýkat a ještě více tak rozvíjet svůj taneční či hudební talent. Na záznamy z online vystoupení se můžete podívat zde: www.zus-upujcovny.cz

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Umění na dálku