Aktuality

Rekonstrukce základní školy ve Vojtěšské ulici

Jedna z nich se nachází na Uhelném trhu a druhá ve Vojtěšské ulici. A právě tu bude čekat rekonstrukce.

 Zdejší dům pochází z roku 1906 a je zapsán v Ústředním seznamu kulturních památek. Architektem této secesní stavby byl František Velich. Celý projekt oprav bude i proto probíhat za přísného dohledu zástupců památkové péče.

Rekonstrukce základní školy ve Vojtěšské ulici Nutnost renovace potvrdil v roce 2019 odbor výstavby MČ Praha 1, který vyhodnotil stav pláště objektu jako havarijní. Z uvedeného památkového významu již jasně vyplývá, že značná část oprav bude v gesci odborných restaurátorů, kteří zajistí citlivost jednotlivých prací tak, aby nebyl nijak narušen historický význam budovy.

Hlavním cílem celé renovace bude oprava postupně dožívajících prvků celé konstrukce. Například krytina střechy se nachází v havarijním stavu a její demontáž ve spojení s rekonstrukcí krovů je nevyhnutelnou součástí projektu. V rámci prací na renovaci střechy dojde samozřejmě i k výměně oplechování a opravě veškerých oken a dveří. Neméně významnou částí rekonstrukce bude i náročná oprava fasády. Restaurování zdiva, ochranné nátěry či klempířské práce, to vše opět pod přísným dohledem památkářů. „Je to moje srdcovka. Dlouhá léta jsem právě na této škole působila, a tak se těším z toho, že se jí zrovna nyní dostává pozornosti a dočká se zásadní renovace. Jinak mezi školami na naší krásné Praze 1 rozdíly nedělám. Doufám, že je brzy všechny dáme do stavu, jaký si zaslouží. Školy jsou priorita a je fajn, že naše městská část je v tomto zajedno,“ uvedla místostarostka Městské části Praha 1 Eva Špačková, která má oblast školství na starosti.

Žáci a učitelé se tak mohou těšit na zbrusu nový zevnějšek této již více než sto let staré školní budovy. Vše by mělo být hotovo v průběhu příštího roku.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Rekonstrukce základní školy ve Vojtěšské ulici