Aktuality

ČESKÉ A UKRAJINSKÉ DĚTI TRÁVÍ NÁSTUP JARA NA HORÁCH

Češtinou a ukrajinštinou zní v těchto dnech škola v přírodě v Janově nad Nisou, kam se vypravili čeští a ukrajinští školáci z Prahy 1, aby tam společně strávili pobyt na čerstvém vzduchu.

Čekají na ně procházky po krásném horském okolí i výlety do liberecké botanické a zoologické zahrady, iQLandie, na Ještěd, do sklárny v Harrachově anebo třeba k Mumlavským vodopádům.

„Velmi děkuji ředitelům našich základních škol na čele s Jitkou Kendíkovou, kteří nejenže do svých tříd začleňují ukrajinské děti, ale vymysleli i tuto skvělou formu adaptace žáků z Ukrajiny na české prostředí i nové české kamarády. Využili k tomu volné termíny v naší janovské škole v přírodě, nacházející se opravdu v krásném prostředí,“ vysvětlila místostarostka Prahy 1 pro školství Eva Špačková, která se o víkendu zajela za dětmi podívat a popovídat si s nimi.  

Od druhé poloviny minulého týdne tak pobývá v Janově třicítka ukrajinských a šestadvacet českých dětí ze Základních škol Jiřího Gutha-Jarkovského, Brána jazyků a nám. Curieových a z Malostranské ZŠ. V dalších dnech je pak doplní další školáci. Všechny děti bez rozdílu mají pobyt zdarma. Ukrajinské děti pocházejí například z Doněcké oblasti, Charkova anebo Kyjeva. Škola v přírodě Janov nad Nisou je novou příspěvkovou organizací Prahy 1. 

„Chválím také pedagogy, kteří se dětem věnují, i personál školy v přírodě, jenž školákům a jejich doprovodu vychází maximálně vstříc a snaží se jim plnit jejich přání, a to včetně vynikajícího ukrajinského boršče,“ ocenila Eva Špačková.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem ČESKÉ A UKRAJINSKÉ DĚTI TRÁVÍ NÁSTUP JARA NA HORÁCH